МІЙ ДОСВІД

БЛОГ – ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ДЛЯ УЧНІВ, УЧИТЕЛІВ, БАТЬКІВ

Освітні блоги тільки зароджуються ... Сьогодні освітній блог може стати робочим інструментом вчителя, тому надає унікальну можливість для спілкування та взаємодії всіх учасників освітнього процесу: вчителів, учнів та їх батьків.
Блог (англ. Blog, від «web log», «мережевий журнал або щоденник подій») - це веб-сайт, основний вміст якого - регулярно додаються записи, що містять текст, зображення або мультимедіа (презентації, фільми тощо). Для блогів характерні недовгі записи тимчасової значущості, відсортовані у зворотному хронологічному порядку (останній запис зверху). Відмінності блогу від традиційного щоденника обумовлюються середовищем: блоги зазвичай публічні і передбачають сторонніх читачів, які можуть вступити в публічну полеміку з автором (у відгуках до блог-запису або своїх блогах).

У сучасному світі блоги активно створюються і використовуються для спілкування та взаємодії представниками різних соціальних груп і професій. Назвати дату народження першої освітнього блогу важко. Ясно, що з'явився він в англомовній блогосфері. У Росії освітні блоги почали з'являтися з 2005 року. Можна сказати, що поки цей спосіб взаємодії вчителів та учнів у мережі порівняно новий і для багатьох ще незвичний. Хоча, як показує міжнародний досвід, блоги відкривають для педагогічної практики нове середовище і нові можливості. Блог може стати хорошим робочим інструментом педагогічної взаємодії як колективу вчителів, так і окремих вчителів, учнів та їх батьків. Всім відомо, що для комфортного співіснування, для вибудовування нормальних відносин, для взаєморозуміння, необхідно говорити зі співрозмовником однією мовою - як у переносному, так і в прямому сенсі. У нашому випадку, вчитель, учні, батьки учнів - співрозмовники. І нам усім треба вчитися говорити на одній мові. Сучасні учні - це люди, у яких реальне життя тісно пов'язана з віртуальним середовищем. Тому вчитель, який хоче, щоб його не тільки слухали і чули (розуміли), повинен вести навчання через знайому його учням середу, в даному випадку віртуальну. Блог - цю проблему успішно вирішує.

Для вчителя блог - це можливість ...

Використовувати засоби мультимедіа в освітньому процесі. 

Розміщувати матеріали до уроків, для самостійної роботи учнів, працювати з електронними зошитами.

Ділитися важливою стаціонарної інформацією з батьками та учнями.

Проводити оn-line тестування з подальшою швидкою обробкою результатів.

Узагальнювати і систематизувати власний досвід.

Брати участь в інтернет - проектах.
Для учнів блог - це ...

Зразки виконання творчих завдань.

Участь у конкурсах, проектах, олімпіадах.

Додавання заміток, фотографій, творчих робіт.

Формування ІКТ-компетенцій.

Засіб зв'язку та спілкування з однокласниками з метою обговорення спільних справ.

Соціалізація.

Участь в оn-line тестуванні.Для батьків блог - це можливість ...

Спілкуватися з учителем і один з одним з метою отримання інформації, консультації щодо виконання домашнього завдання, поради з виховання дітей та з іших виникаючих проблем.

Переглядати творчі роботи учнів, знайомитися з їх досягненнями.

Брати участь в оn-line тестуванні.Освітній блог для колег - це ...

Методична скарбничка уроків і позакласних заходів.

Можливість обговорити виникаючі проблеми в організації освітнього та виховного процесу.

Продуктивне експрес-спілкування: обмін знаннями, досвідом, знахідками та ідеями.

Участь у творчих конкурсах, проектах.

Дослідна діяльність.

Можливість розміщувати і отримувати документацію спільноти.

Планування спільної діяльності.

Рефлексія.


Крім того робота в блозі дозволяє всім учасникам отримувати посилання на корисні інтернет - ресурси та здобувати навички культури спілкування та безпечної поведінки в мережі.

Робота в блозі навчила мене розуміти мову блогерів, налаштовувати шаблон блогу, створювати і розміщувати матеріали в блозі, працювати з різними сервісами тощо.

Батьки учнів стали постійними читачами блогу і зізнаються, що це дуже зручно; відзначають корисність інформації, яку пропоную, кажуть, що раніше і не замислювалися про саме таку можливість використання Інтернету. Для них блог став засобом оперативного зв’язку з учителем і один з одним.

Які мрії має педагог і що є найвищою винагородою для нього? Безперечно, це авторитет серед учнів, бачення того, що діти мають бажання творити, прагнуть поділитися надбаннями з іншими. Маю учнів, які створили власні блоги (курс за вибором ВЕБ.2.0). 

Картинки по запросу блог вчителя інформатики

Блог - це не просто «модна забава», а сучасний і корисний робочий інструмент у процесі взаємодії всіх учасників освітнього процесу. Робота з блогом дуже цікава, пізнавальна і результативна. Набути навички користування сервісами і створити освітній блог може будь-який вчитель, якому небайдужі проблеми освіти, який хоче спілкуватися і будувати освітній процес по-новому.

Кожен учитель вважає  свій предмет важливим і цікавим. Не є секретом, що учні можуть вважати інакше. То чому ж не скористатися новим (додатковим) інструментом для підвищення зацікавленості саме своїм предметом? Розміщуйте в своєму блозі цікаві матеріали, корисні посилання, інтерактивні тести; створюйте колекцію навчальних матеріалів, відеоуроків; організовуйте онлайн роботу і просто розширюйте межі вашого спілкування з учнями, батьками та колегами!


Есе «Учительське учнівство» - це моя педагогічна філософія

                                                                  Година учнівства - він в житті кожної
                                                                  Урочисто невідворотний.
М.Цветаева
У період сумнівів у собі і в правильності обраної професії переді мною виникає образ справжнього вчителя. Вчителя, здатного Хаос перетворити на Гармонію, безглузде існування наповнити сенсом; вміє доторкнутися до таємниць людського Буття. Вчителя, який не забуває, нічого не плутає, він веде за собою; творить, створює, підтримує ...
Ідеал здається недосяжним ..., але до нього потрібно все - таки йти. Йти щодня, щогодини з ясним розумінням того, що мене чекає попереду. Саме це усвідомлення дає мені можливість відчути чистоту власних помислів, благородство душі, силу, міць внутрішнього «Я». Моя педагогічна філософія, дуже проста:
 • пізнавати, діяти, спілкуватись, жити;
 • будувати роботу на позитивних емоціях вчителя і учня;
 • розвивати, навчати, виховувати одночасно;
 • всебічно розвивати індивідуальні здібності дітей;
 • не давати готові знання, а вчити добувати їх;
 • формувати свідому, активну особистість та громадянина.
Вперше я переступила поріг школи 1 вересня 1978 маленькою дівчинкою з великими білими бантами. Чи могла я тоді подумати, що через багато років я повернуся в цю школу вчителем математики, інформатики та ????? Що тут навчатимуться моя донька?
Вже зі шкільної лави я чітко знала, що буду вчителем. Питання лише стояв, учителем якого предмету. Мені були близькі природа, математика, цікава і робота з малюками. Моя мама працювала в дитячому садку, а потім у школі. Я бачила, наскільки цікаві, розумні люди - її колеги. З ними завжди можна було поговорити на будь-яку тему.  Мене вчили премудростям життя: бути товариською, доводити справи до кінця, відповідати за себе і молодшого.
У старших класах мені подобалися ті уроки, де необхідно розширити  свій кругозір, знайти відповідь на питання, які виникали під час вивчення різних тем. Це було важко, незвично, але тим цікавіше було пізнавати себе, свої можливості і сили. Так з'являлося бажання надавати допомогу у навчанні своїм друзям. А якщо у них щось йшло краще, то це спонукало до наступних кроків, а саме поповнити знання в цьому напрямку..
Така крок за кроком я зрозуміла, що моє покликання - викладач. Так наступним кроком стало вступ до педагогічного університету.
Перетворення «об'єкта навчання», старанною учениці, в «суб'єкт» відбулося плавно і природно, і ось я - колега тих, хто ще недавно вчив мене і непомітно запалив в мені «полум'яну пристрасть» ... І почалося: рік, другий, третій ... Перші випускники, перші медалісти, перші переможці конкурсів, перші невдачі, збулися і нездійснені надії, вічний учительський цейтнот ... Але треба перепочити на бігу, а ще краще «зупинитися, озирнутися», подумати ...
Отже, початок XXI століття ... Традиційне розподіл функцій: вчитель - суб’єкт, учень - об’єкт - давно кануло в лету. Ми разом: вчимо і вчимося. У мене нерідко виникають питання: «А як би простіше, доступніше донести той чи інший матеріал, тему, щоб це не було для дітей в тягар, щоб вчення йшло легко? Які нотки душі необхідно торкнутися, ніж захопити дітей, запалити «вогонь бажання до пізнання»?
Я вчитель інформатики. Вона покладає на мене певні складності.
Які складнощі можуть виникнути на шляху вчителя інформатики?
Перша складність - це сліпе слідування моді. Спроба використання технології без урахування власних можливостей.
І друга складність - сліпе слідування авторитету. Часто від вчителів можна почути фразу: «Я використовую таку-то технологію». Таких як «Інтенсивне навчання на основі схемних і знакових моделей навчального матеріалу» - автор В.Ф. Шаталов; «Колективний спосіб навчання» - автор В.К. Дьяченко; «Групова форма навчання» - автор В.В. Гузєєв, і праці Е. Полат «Метод проектів». Але якісний результат можливий лише в тому випадку, якщо вчитель пропустить технологію через себе і адаптує її до наявних умов.
Якось непомітно в умовах цієї «завдання» боязко з'явилися, а потім і по-хазяйськи обжилися нові параметри: спочатку в пустотливих ручках учнів з'явилися калькулятори, потім поряд з підручниками та задачниками - «решебніки» всіх мастей, і, нарешті, «вінець творіння »- комп’ютер зі своєю всесвітньою павутиною ... Навіть телефонний номер близької подруги запам’ятовувати не потрібно («три улюблені номери»). Хто вони, ці прибульці: помічники чи суперники?
Сучасна технологія манить за собою всіх: і малого, і старого. На сьогоднішній день ПК - це не розкіш, який стрімко увірвався в життя, а необхідний засіб навчання і він став надійним помічником учням і вчителям. І щоб відповідати, заданому темпу, потрібно навчитися вмінню чесно і багато працювати, працювати осмислено, відповідально, результативно, творчо. Цього вимагає від нас, вчителів, саме життя. Ці вимоги змушують мене перебувати в постійному пошуку. У пошуку таких форм роботи, які забезпечують максимальну активність всіх і кожного учня окремо; пошук і створення нових наочних посібників; пошук і застосування нових, найбільш цікавих для учнів, пов'язаних безпосередньо з їх життям, з навколишньою дійсністю ситуацій для роботи в парах, групах.
У наш час, коли пріоритетом є такі якості особистості, як мобільність, комерційна жилка, активність, вміння швидко налагоджувати контакти, толерантність, перед учителем ставиться ще одна глобальна мета - вчити адаптуватися в житті.
А навколишній світ так непростий: одночасно ворожий і доброзичливий, яскравий і чорно-бел, дарує горе і радість, успіхи і поразки ....
Вчити адаптуватися в житті - не означає давати поради, як жити, що правильно, а що ні. Вчитель навчає розвивати свої здібності, віру в себе, віру в те, що він знає, вміє і може. Необхідно створювати всі умови на уроці для того, щоб кожен учень усвідомив свою цінність і неповторність; потрібно допомогти дитині створити прекрасний світ своєї душі, щоб він став Особистістю, Творцем світу навколо себе, який перетворює свої МРІЇ на дійснісність. І щоб на уроці була створена ситуація успіху для кожного учня. Це неможливо без кропіткої праці вчителя і учня, взаєморозуміння та взаємоповаги.
На кожному уроці, читаючи розповідь, вирішуючи задачу, складаючи вірш, йде складна робота, де діти вчаться міркувати, спостерігати, аналізувати, порівнювати, оцінювати свої досягнення, - одним словом, - самостійно «відкривати» знання, які знадобляться в подальшому житті.
Кожна дитина неповторна, індивідуальна, але у когось здібності проявляються раніше, а у когось пізніше. Своєчасно виявити цю зірочку, розвинути - ось, напевно, найважливіша справа, яку повинен робити вчитель.
Мені дуже близькі за духом ідеї Ш. Амонашвілі про те, що педагогіка - носій культурних цінностей, причому не сама по собі педагогіка, а саме ми, вчителі. Які якості ми будемо розкривати в дитині, і з якою силою, і на якому рівні, і до якої міри - від цього і залежатиме культурне життя і діяльність дитини і суспільства в цілому.
Учитель, поважаючий думки, почуття і права учня, може домогтися багато чого - тільки у співпраці можливі розвиток і самовдосконалення дорослого і дитини.
Діти різні. Любити їх, - шепелявих, веснянкуватих, упертих, неслухняних, - означає вміти розуміти їх, допомогти їм розвивати себе, чи не знеособлювати, працюючи на «середнячка», бути об’єктивним і справедливим в оціночних судженнях.
МРІЯ будь-якої школи і будь-якого учня - розумний, добрий, який все розуміє і вміє учитель.

Дотягнутися б хоч трохи, до цієї висоти ...

________________________________________________________

Застосування активних форм і методів навчання як один із шляхів формування пізнавальної компетентності учнів 
у процесі викладання інформатики
Єдиний шлях, який веде до знань, – це діяльність
                                                Б. Шоу

Провідна педагогічна ідея досвіду: педагогічних засобів, через які реалізується цікавість, достатньо. У першу чергу, це застосування нетрадиційних, нестандартних, інноваційних форм навчання. І неабияка роль тут відводиться грі. За мету дослідження поставлено впровадження активних форм і методів навчання на уроках інформатики в 2-4 класах, та доведення позитивного впливу ігор на засвоєння учнями знань, розвитку пізнавального інтересу та творчих здібностей, а також формуванню допитливості. Для учнів 2-4 класів кожного уроку створюю подорож у світ інформатики із казковими героями. 
Обґрунтування актуальності та перспективності досвіду: здійснивши аналіз ігрових технологій на уроках зроблено висновки: ігри надзвичайно корисні. Вони сприяють розвитку спостережливості у дітей, вчать порівнювати, аналізувати, робити висновки, узагальнення. Завдяки ігровим формам занять вдається залучити пасивних учнів до систематичної розумової праці, дати змогу дитині відчути успіх, повірити в свої сили. У ході своїх досліджень визначний швейцарський психолог Жан Піаже висловив думку, що логіка не є вродженою, а розвивається поступово з розвитком дитини. Тому на уроках у 2-4 класах потрібно використовувати якнайбільше логічних завдань, пов’язаних з математикою, мовою, пізнанням навколишнього світу тощо. Завдання потребують виконання конкретних операцій: інтуїтивне мислення, що спирається на детальні представлення про об’єкти, прості операції (класифікація, узагальнення, взаємно однозначна відповідність).
Науково-теоретична база досвіду: сучасна психологія і педагогіка доводять, що в процесі навчання учень не просто сприймає, усвідомлює, запам'ятовує, а й виконує складну систему розумових дій, спрямованих на засвоєння знань. Завдяки цій розумовій діяльності знання стають його надбанням. Початковим етапом засвоєння знань є сприйняття. На перший погляд здається, що на уроці активним є лише вчитель, а учні повинні його слухати, спостерігати. Насправді це не так. Уже на цьому етапі оволодіння знаннями важлива активна діяльність школярів. Проте вона не з'являється сама по собі. Її повинен створити вчитель. Теорія і практика пропонують цілу систему шляхів активізації сприйняття учнями навчального матеріалу. Якість сприйняття підвищується, якщо діти підготовлені до засвоєння нового матеріалу шляхом постановки перед ними пізнавальних і практичних завдань: навчитися виділяти головне з прочитаного тексту, навчитися пояснювати будову комп’ютера у зв'язку з його функціями. Пізнавальна активність учнів підвищується, якщо вчителю вдається створити так звану проблемну ситуацію на початку вивчення нового матеріалу, тобто викликати в учнів запитання: чому відбувається таке явище? Як можна пояснити цей факт? За таких умов учні протягом уроку, слухаючи пояснення вчителя, активно шукатимуть відповідь на запитання. Учитель сам може ставити проблемні запитання під час вивчення окремих тем уроку. Особливістю пізнавального інтересу є його здатність збагачувати й активізувати процес не тільки пізнавальної, але і будь-якої діяльності людини. З метою формування здібностей школярів у процесі навчання необхідно поєднувати наочно-пізнавальну і творчу діяльність учнів. Цілеспрямоване тренування гнучкості мислення, асоціативності, використання фантазії, інтуїції, уяви, дослідницьких методів навчання усе це сприяє розвитку здібностей учнів. Для формування і розвитку ключових компетенцій учнів необхідно створювати педагогічні умови, що сприяють розвитку особистості дитини, у тому числі і сприяють підвищенню рівня її творчої активності й пізнавального інтересу, які потрібно розглядати як один із показників особистого зростання учнів, що забезпечують підвищення якості освіти. 
Прихильники моделі навчання, яка передбачає залучення учнів до виконання моделюючих вправ, стверджують, що засвоєний у такий спосіб матеріал краще запам’ятовується, учні після участі у виконанні таких вправ відчувають задоволення від процесу та з ентузіазмом сприймають нові завдання, активно залучаються до справи. Сучасна педагогіка вбачає цінності гри як педагогічного методу перш за все у комплексі з іншими методами впливу, пов’язує її з управлінням з боку вчителя. На уроках можна використовувати не тільки ігри, а й ігрові ситуації, які мають позитивні аспекти впливу на учнів.
Будь-який технологічний прийом, що використовується на уроці, має бути доцільним. Отже, під час вивчення різних тем слід застосовувати різні прийоми. У той час ефективність кожного прийому залежить від його умілої організації, яку можна виробити лише за умови неодноразового використання певної технології. Багаторазове повторення однієї й тієї ж технології призводить до одноманітності, а різноманітні технології можуть призвести до низького рівня організації, отже, будуть малоефективними. «Золота середина», вихід із протиріччя – це завчасне обмірковування вчителем основних прийомів і способів дії на уроках усієї майбутньої теми.
Стисла анотація досвіду: викликати пізнавальну активність в учнів можна за умов добре продуманої й обґрунтованої системи навчання. Виконуючи завдання в ігровій формі, сформувати в учнів початкові поняття про інформацію і предмет інформатики, уміння виділяти в предметах певні ознаки та якості, встановлювати подібність і відмінність між кількома предметами, групувати предмети за видовими й родовими ознаками, розпізнавати відношення у множинах; навчити завантажувати необхідні програми, користуватися «мишею», ознайомити з клавіатурою, розвивати логічне мислення та творчі здібності (розроблені та в системі практики роботи щодо теми: "Знайомтеся "Клавіатура")
Результативність впровадження досвіду: для того, щоб отримати позитивний результат, вважаю, що слід дотримуватись основних вимог:
 • враховувати вікові, психічні та фізичні особливості дітей при виборі теми і форми;
 • дотримуватись принципу доступності;
 • враховувати рівень зацікавленості дітей щодо обраної теми;
 • створити умови для розвитку інтелектуальних, розумових, творчих здібностей дітей;
 • залучити до роботи всіх дітей;
 • застосовувати різні форми і види ігрової діяльності.
Виконуючи завдання в ігровій формі, знайомимося з алгоритмізацією, вчимося створювати малюнки на комп'ютері, вводити і редагувати текст, розвивати логічне мислення та творчі здібності. У ході гри діти класифікують предмети та поділяють задачі на більш прості підзадачі, об’єднують однорідні предмети в класи (групи) та дають їм назви, визначають ознаки (властивості, характеристики) предметів і значення цих ознак, описують прості послідовності дій у побуті або казках за допомогою алгоритмів тощо. При вивченні теми «Інформація» пропоную учням погратися у такі ігри: Магічні дрібнички, «Несправний телефон», «Я тебе розумію», «Крокодил», «Спільна справа», «Корова», Інфолото. Гра – це діяльність, яка полягає в інтеракції між окремими учнями або групами учасників, об’єднаними для реалізації повних цілей. Для учнів середньої ланки краще використовувати на уроках не ігри, а ігрові ситуації. Наприклад: ігри - «Доповни речення», «Лови помилку», «Символи», «Знайди відмінність», «Живий знак», «Засели будинок», «Інформатична естафета» вправа «Зайвий термін», вправа «Заміни букву», кросворди, пазли.
Головне: варто пам’ятати, що гра на уроках, в першу чергу, має бути засобом здобуття нових знань, а не тільки розвагою. Це праця, яка вимагає певних сил, здолання певних труднощів, потребує реалізації певних здібностей.
Репрезентація досвіду: навчальний заклад; рівні - районний, міський, обласний; публікації у фахових виданнях, інтернет-виданнях тощо.
Видео 1.

Немає коментарів:

Дописати коментар